Technologia HPP

1.Proces HPP

Innowacyjna metoda utrwalania żywności, polegająca na działaniu na produkt wysokim ciśnieniem. Przy tym procesie nie dochodzi do wzrostu temperatury, dzięki czemu utrwalane produkty zachowują maksimum wartości odżywczych oraz niezmienione walory (barwa, aromat, konsystencja). Wysokie ciśnienie oddziałuje na komórki drobnoustrojów, powodując w nich nieodwracalne zmiany. HPP może także inaktywować enzymy odpowiedzialne za pogarszanie się jakości żywności (np. zmiany konsystencji, barwy). Związki o niskiej masie cząsteczkowej, takie jak witaminy, barwniki czy związki smakowo-zapachowe, pozostają w formie nienaruszonej. Produkt utrwalony metodą HPP posiada wiele związków biologicznie czynnych, pozytywnie wpływających na organizm ludzki.

  1. Co można utrwalać tą metodą?

Proces HPP można stosować w:

  • Branży mięsnej (mięso surowe, surowe produkty mięsne fermentowane, wędliny, mięso peklowane, gotowane produkty mięsne)
  • Branży rybnej (ryby, owoce morza, dania gotowe)
  • Branży mleczarskiej (mleko, mleczne napoje fermentowane, sery)
  • Branży owocowo-warzywnej (guacamole i pulpa z awokado, salsy, sosy, dressingi, humus, puree z owoców, warzyw, sałatki owocowe, warzywne dania dla niemowląt, żywność dla niemowląt na bazie białka)
  • Branży soków i napojów (soki, smoothie, mleko pochodzenia roślinnego, napoje na bazie kawy i herbaty)
  • Branży dań gotowych (sałatki, zupy, pizza, zapiekanki, sosy, pierogi, makarony, dania z ryżem)
  • Kosmetyki
  • Karma dla zwierząt
  1. Zalety procesu HPP
  • Zachowanie maksimum wartości odżywczych: Metoda utrwalania żywności bez użycia temperatury nie niszczy witamin, nie powoduje negatywnych zmian aromatu, smaku, barwy czy konsystencji. W przypadku utrwalania mięsa nie zachodzą zmiany w profilu kwasów tłuszczowych, a cholesterol nie ulega utlenianiu
  • Eliminacja niepożądanych procesów: W przypadku obróbki termicznej może dojść do przypalenia, utraty soczystości, tworzenie się szkodliwych związków np. rakotwórczych związków Maillarda
  • Bezpieczeństwo żywności: HPP niszczy patogeny (Salmonella, E. Coli, Listeria, Vibrio, norovirus itp.) oraz mikroorganizmy powodujące psucie się żywności (bakterie kwasu mlekowego, bakterie z grupy coli itp.)
  • Wydłużony okres przydatności do spożycia: W zależności od produktu możliwe jest wydłużenie okresu przydatności do 3x do 10x, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości produktu.
  • Czysta etykieta: HPP pozwala skutecznie ograniczyć lub wyeliminować stosowanie konserwantów lub dodatków w żywności.
  • Brak zakażenia krzyżowego: Produkty utrwala się już po etapie pakowania, stąd nie ma możliwości skażenia żywności alergenami
  • Usprawnienie operacji łańcucha dostaw. Dzięki wydłużonemu okresowi przydatności do spożycia możliwa jest optymalizacja planowania produkcji i skalowania operacji.
  • Nowe możliwości rynkowe. W przypadku niektórych produktów, takich jak szynka peklowana, jest to jedyna technologia, która pozwala jej producentom bezpiecznie wejść na zagraniczne rynki (np. Japonia, USA).
  • Zwiększenie wydajności ekstrakcji mięsa skorupiaków. Technologia HPP przy niskim ciśnieniu (300 MPa) jest wykorzystywana do otwierania małży i usuwania mięsa ze skorupiaków, zwiększając wydajność pracy.
  • Zmniejszenie marnowania żywności. HPP pomaga zapobiegać marnowaniu żywności zarówno na półkach sklepowych, jak i w lodówce konsumentów, ponieważ ma wydłużony okres przydatności do spożycia.
  1. Dobór opakowań

Elastyczność :

Wybierając materiał opakowaniowy należy uwzględnić jego elastyczność, gdyż działając wysokimi ciśnieniami doprowadzamy do chwilowej kompresji.

Szczelność:

Równie istotny aspekt. Proces HPP przeprowadzany jest w środowisku wodnym, a działając wysokimi ciśnieniami musimy mieć gwarancję szczelności opakowania.

Stopień wypełnienia opakowania:

Najkorzystniejsze jest maksymalne wypełnienie opakowania produktem, tak by zminimalizować przestrzeń powietrzną.

Ma to wpływ na skuteczność paskalizacji, dobór parametrów jak i na odkształcenia opakowań.

Etykieta:

HPP przeprowadzane jest w środowisku wodnym stąd konieczny jest dobór wodoodpornych etykiet (termokurczliwe oraz winylowe etykiety z klejem kauczukowym) lub eliminacja etykiet na rzecz nadruku bezpośrednio na opakowaniu.

rodzaj opakowania Materiał Rodzaj zamknięcia Materiał zamknięcia Bariera
opakowania
butelka PET, HDPE Zakrętka (możliwa folia indukcyjna) PP, HDPE (Al., LDPE) EVOH
saszetka LDPE, HDPE Nakrętka, zgrzewana membrana foliowa PP, HDPE EVOH, Nylon, Al., Tlenki krzemu
kubek, tuba PP, HDPE Zgrzewana membrana foliowa PET, PE, PP EVOH
tacka PE, PP, HDPE, APET, CPET,  HDPE Zgrzewana membrana foliowa PET. PE. PP EVOH
vacum PE, PET Zgrzewana membrana n/a EVOH, Nylon